Fundatia World Vision recruteaza Asistent social- coordonator sector protectia copilului, norma 8 ore/zi, in cadrul Biroului zonal Ialomita, localizat in Bucuresti.

Responsabilitati majore:
• Construieşte relaţii apropiate cu partenerii din comunităţi şi învaţă în mod active împreună cu aceştia, participând la evenimente sociale ale comunităţii.
• Construieşte relaţii bune şi comunică misiunea, valorile şi identitatea World Vision, către toţi partenerii incluzând structuri comunitare, autorităţi locale, biserici şi alte ONG – uri, precum si noua abordare a organizatiei in accord cu strategie nationala WVR .
• Asigură şi promovează atât în viaţa de zi cu zi cât şi la lucru, o abordare bazată pe valori creştine.
• Desfăşoară activităţi de networking cu alţi parteneri/stakeholders şi faciliteză procesul de networking în comunităţi pentru a face advocacy pentru protectia copilului, pentru a mobiliza resurse şi a asigura implementarea proiectului.
• Constuirea si mentinerea relatiilor de parteneriat incheiate la nivel judetean (DGASPC,etc ), precum si la nivel local SPAS-uri, birourile de asistenta sociale din cadrul primariilor, Consiliile Comunitare consultative ce au rol in protectia copilului (CCCPC), scolile si bisericile.
• Faciliteză formarea continuă a structurilor comunitare existente în comunitate (CCCPC) în vederea dezvoltării durabile holistice, incluzând, acolo unde este cazul, parteneriatul cu World Vision pentru implementarea proiectului, colaborand acolo unde este cazul cu specialisti externi WVR.
• Coordonarea initiativelor de capacity building pentru partenerii din comunitate – stabilite in accord cu planul de activitati al sectorului protectia copilului (training-uri, TOT-uri, scoala parintilor – modului protectia copilului).
• Facilitează procesul de capacity building/formare continuă a comunităţilor pentru a face advocacy în numele celor săraci şi dezavantajaţi, in special pentru prevenirea cazurilor de protectia copilului.
• Participă în mod activ ca şi membru al echipei Ialomita AP, la evenimente de invatare, intalniri de echipa, in domeniile protectia copilului - incluzând oferirea de feed-back, reflecţie şi învaţare, replicand apoi in echipa si in comunitate informatiile/cunostintele accumulate.
• Sprijinirea comunităţii pentru a intelege noua abordare a programului privind protectia copilului, în vederea învăţării reciproce şi cu responsabilitate împreună cu WV în cadrul implementării proiectului precum şi a proceselor de capacity building.
• Facilitarea comunităţii cu privire la activitatile de cercetare bunastarea, pentru a participa la toate activitatile, evenimentele din cadrul proiectului, punand accent pe invatare, reflectie si imputernicire, dar mai ales pe prevenirea si raportarea cazurilor de protectia copilulu.
• Planifica, implementeaza, monitorizeaza şi raporteaza lunar/trimestrial si semi/anual activitatile din cadrul sectorului protectia copilui.
• Facilitarea procesului de realizare a planului de activitati si a celui de monitorizare, impreuna cu partenerii si cu echipa de implementare a programului.
• Asigura accesul comunitatii la informare, educare si comunicare.
• Desfasoara programe de educare a parintilor.
• Organizeaza si sustine grupurile de reflectie comunitara.
• Desfasoara activitati de sprijin pentru parinti si copii.
• Sprijina planul anual de actiune.
• Colaboreaza permanent cu profesionistii, autoritatile administartiei locale si serviciile de specialitate din cadru retelei de interventie in situatiile de abuz, neglijare si exploatare a copilului.
• Intocmeste rapoarte periodice cu privire la activitatea derulata.
• Respecta valorile si misiunea Fundatiei World Vision Romania precum si normele de sanatate si securitate in munca prevazute de legislatia in vigoare.

Studii, cunostinte, abilitati, aptitudini
1. Studii superioare cu specializare domeniul asistentei sociale;
2. Abilitati si dorinta de invatare;
3. Foarte bune abilitati de comunicare, facilitare si interrelationare, cu categorii diferite de populatie;
4. Cunoasterea limbii engleze – minim nivel mediu;
5. Lucru pe calculator (MS Office: WORD, EXCEL, PP, e-mail, Internet);
6. Permis de conducere categoria B - minim 1 an experienta;
7. Acreditat de Colegiul National al Asistentilor Sociali;
8. Experienta de minim 5 ani in domeniul asistentei sociale;
9. Cerinta de calatorie in comunitati din mediul rural -80%, realizare documente proiecte - 20%

Termen limita pentru trimiterea CV-ului: 16.01.2019

Candidatii interesati vor inainta CV-ul catre:
Alexandra Pagidean, alexandra_pagidean@wvi.org
World Vision Romania – Departament HR, Biroul Bucuresti, Tel. 021-222 91 01/Fax 021-224 29 72