Căutam un profesionist energic, entuziast și cu experiență, care să se alăture echipei noastre în calitate de coordonator educațional al programului Ora de Net, pentru a dezvolta inițiative educaționale și a le implementa în colaborare cu comunitatea noastră de voluntari, ce conține peste 3.500 de cadre didactice, 100 formatori și 260 de specialiști.
Job disponibil în București, program full-time.

Profilul candidatului ideal
Persoană cu studii în domeniul socio-uman, cu experiență de minim 5 ani în domeniul programelor de formare a adulților.
Persoană capabilă să dezvolte programe de formare bazate pe învățare experiențială și să redacteze resurse educaționale adresate multiplelor grupuri țintă (copii, cadre didactice, părinți).
Persoană familiarizată cu sistemul educațional românesc, precum și cel al protecției copilului.
Persoană capabilă să gestioneze în paralel mai multe activități, să stabilească priorități și să îndeplinească sarcinile la termenele stabilite.
Cerințe
Foarte bune abilități de redactare.
Capacitate de a comunica eficace, atât oral, cât și în scris.
Cunoștințe bune de Microsoft Office.
Cunoștințe bune de limbă engleză (scris și vorbit).

Responsabilități
1. Coordonarea și îndrumarea comunității de voluntari Ora de Net din care fac parte peste 3.500 de cadre didactice din peste 500 de localități:
 Realizarea de analize de nevoi, consultări în comunitate și focus-grupuri pentru a identifica cele mai potrivite teme și abordări
 Dezvoltarea de pachete de resurse educaționale adresate cadrelor didactice, precum și resurse educaționale pentru copii, adolescenți și părinți
 Susținerea de activități directe pe teme legate de siguranța online părinților, cadrelor didactice sau specialiștilor din domeniul protecției copilului.
 Gestionarea comunității de voluntari (prin suport direct oferit telefonic, prin email sau prin grupul de Facebook; evaluarea rapoartele venite din partea voluntarilor Ora de Net pe platforma internă de raportare a activităților)
2. Supervizarea activității departamentului de informare și consiliere
 Propunerea de strategii de promovare și dezvoltare a Liniei de informare şi consiliere ctrl_AJUTOR
 Oferirea de sprijin colegilor care răspund mesajelor venite din partea tinerilor
3. Suport în gestionarea programul de formare “Folosirea creativă, utilă și sigură a Internetului” coordonat de Organizația Salvați Copiii și acreditat de Ministerul Educației și Cercetării (Cursurile de formare vor fi susținute anual în 40 de județe și București și nu necesită deplasarea ta decât în situații excepționale)
 Păstrarea comunicării cu echipa de coordonatori de locație (40) și de formatori (130)
 Administrarea documentației pentru proiect, monitorizarea și evaluarea bunei organizări a cursurilor alături de coordonatorul de învățământ din organizația parteneră în proiect
4. Colaborarea cu ceilalți membri ai echipei și oferirea de suport în cadrul unor evenimente sau inițiative educaționale punctuale.
Ce oferim
Posibilitatea de aduce o schimbare reală în viețile copiilor din România, prin programele de educație și protecție ale organizației.
Mediu de lucru plăcut
Sprijin constant din partea coordonatorului proiectului
Posibilități de formare și instruire
Alăturarea la o rețea europeană de profesioniști în promovarea practicilor, politicilor și infrastructurii necesare pentru ca instituțiile relevante din România să se alinieze la standardele europene de educare și protecție a generației nativilor digitali
Despre organizație
De 30 de ani, Salvați Copiii România construiește programe sociale, politici publice și practici solide în beneficiul copilului din România. Expertiza și complexitatea proiectelor la nivel național fac din organizație o instituție socială esențială, al cărei rol este medierea între societatea și autoritatea publică, în beneficiul copilului.
În calitate de membru al Save the Children, cea mai mare organizaţie independentă din lume care promovează drepturile copilului şi care cuprinde 30 de membri şi desfăşoară programe în peste 120 de ţări, VIZIUNEA noastră este o lume care respectă, pentru fiecare copil, dreptul său la supraviețuire, educație, protecție și participare, asumându-ne MISIUNEA de a obţine progrese importante privind modul în care copiii sunt trataţi şi producerea schimbărilor imediate şi de durată în viaţa acestora. În cei 30 de ani de activitate, peste 2.200.000 de copii au fost implicați în programele și campaniile Organizației Salvați Copiii.
Despre program
Ora de net este un program european unic în România care promovează utilizarea Internetului de către copii și adolescenți într-un mod creativ, util şi sigur. Derulăm proiectul în România încă din 2008 sub numele Sigur.info, iar din 2016 am devenit Ora de Net! În acest timp peste 506.000 de copii și 130.000 de părinţi și profesori au fost implicați direct în activități educaționale, 7.400 de copii au beneficiat de informare și consiliere și mai mult de 9.100 de sesizări au fost făcute prin linia specializată de raportare.

Dacă dorești să te alături echipei noastre, te rugăm să trimiți la adresa de e-mail teodora.stoica@salvaticopiii.ro, până la data de 10 iulie 2020, CV-ul tău, însoțit de o scrisoare de intenție, în limba engleză, care să cuprindă răspunsuri la întrebările:
 Care sunt motivele pentru care aplici?
 De ce consideri că ești cel mai potrivit candidat?
 Dacă ar fi să aduci o schimbare în sistemul de educație din România, care ar fi aceea? (Te rugăm să argumentezi.)
Menționăm că doar persoanele selectate pentru interviu vor fi contactate de echipa noastră.