Fundatia World Vision angajeaza Facilitator comunitar in cadrul proiectului FACTIS - Fii actor pentru o comunitate transformata, integrata si sustenabila! ID 113890.
Responsabilitati majore:
- Responsabil cu identificarea si selectia grupului tinta, precum si cu mentinerea legaturii cu comunitatea. Organizeaza campaniile de informare specifice, recruteaza potentialii beneficiari ai masurilor integrate de ocupare; formeaza si dezvolta grupuri de initiativa in comunitate, echilibrate, precum si alte categorii sociale identificate in zona de interventie (lideri informali, dar si formali, cetateni de orice etnie, religie); colaboreaza permanent cu responsabilul de grup tinta, inregistreaza beneficiarii si e responsabil cu culegerea documentelor justificative care atesta eligibilitatea acestora; ofera informatii despre proiect persoanelor interesate;
- Monitorizeaza si supervizeaza dosarele beneficiarilor inscrisi in grupul tinta. Verifica anexa nr. 17, registru grupului-tinta privind corectitudinea, complexitatea informatiilor transmise etc. Se asigura ca toate formularele in format printat necesare partenerilor din proiect pe parcursul procesului de inregistrare a beneficiarilor din grupul tinta sunt disponibile. Contribuie impreuna cu expertii la elaborarea activitatilor desfasurate prin proiect;
- Elaboreaza impreuna cu echipa tehnica, instrumente de lucru si procedurile aferente. Coordoneaza alcatuirea si se implica in scrierea tuturor metodologiilor din proiect asigurandu-se ca acestea sunt implementate corespunzator;
- Asigura fluxul de comunicare dintre echipa de implementare din care face parte si managementul proiectului;
- Verifica, evalueaza, raporteaza si monitorizeaza activitatea echipei tehnice responsabile de serviciile educationale, sociale si de formare profesionala;
- Participa saptamanal/lunar la intalniri de lucru cu echipa din regiunea de implementare si ii instruieste pe membrii echipei asupra regulilor si standardelor impuse de finantator prin instructiunile si ordinele publicate de catre acesta. Se implica impreuna cu echipa la intocmirea documentelor administrative necesare functionarii proiectului;
- Contribuie la activitatea de recrutare grup tinta si promovare a antreprenoriatului;
- Respecta normele de Protectia Muncii, a securitatii si sanatatii in munca. Respecta valorile si misiunea Fundatiei World Vision Romania.

Studii, cunostinte, abilitati, aptitudini:

- Studii medii;
- Cunostinte solide privind finantarile cu fonduri structurale – de preferat;
- Buna operare PC (Word, Excel, Power Point);
- Cunoasterea limbii engleze;
- Abilitatea de a lucra in conditii de stres;
- Abilitati de comunicare si relationare;
- Abilitatea de a prioritiza sarcinile si de a lucra in conditii de supervizare minima;
- Permis conducere cat.B;
- Experienta profesionala minim 1 an. Experienta in proiecte de dezvoltare/ mobilitate comunitara - 1 an. Experienta profesionala generala de minim 2 ani.
Termen limita pentru trimiterea CV-ului: 25.09.2018.
Candidatii interesati vor inainta CV-ul catre:
Diana Matei, Manager Resurse Umane, diana_matei@wvi.org;
Simona Ticu, Analist Resurse Umane, simona_ticu@wvi.org.