Fundatia World Vision Romania recruteaza Specialist relatii sociale in cadrul Biroului Zonal Ialomita, localizat in Bucuresti.

Responsabilitati majore:
1.Elaborarea strategiei sectorului Educatie in colaborare cu coordonatorii/specialistii sectoriali si operationalizarea ei cu stabilirea indicatorilor in vederea unei mai bune implementari, monitorizari si raportari;
2.Coordoneaza si monitorizeaza activitatile organizate in cadrul sectorului Educatie in vederea implementarii obiectivelor sectorului prevazute in logframe:
a) identifica nevoile si prioritizeaza activitatile pe sectorul educatie;
b) elaborarea si redactarea Conventiilor de Colaborare cu Consiliile Comunitare Consultative si a Protocolului de Colaborare cu institutiile partenere;
c) organizeaza intalniri/traininguri cu profesionistii de pe domeniul educational cu privire la proiectele educationale finantate de WV si mentine legatura cu acestia prin vizite efectuate in comunitate;
d) Faciliteaza accesul la informatie cu privire la metode alternative de educatie in vederea elaborarii de noi proiecte la nivelul comunitatii pentru accesarea de resurse financiare din afara WV (corporatii/fonduri europene);
3. Monitorizeaza implementarea activitatilor proiectelor din comunitate finantate de WV si urmareste participarea beneficiarilor si a cheltuielilor din proiect in limita bugetului alocat;
4. Se implica in monitorizarea rezultatelor scolare ale elevilor si a impactului activitatilor educationale asupra copiilor si adultilor in colaborare cu partenerii, si colegii TAS;
5. Faciliteaza sesiunile de scoala parintilor cu implicarea membrilor comunitatii (profesori, membrii CCC) si in colaborare cu colegii TAS;
6. Pregateste rapoarte statistice si narative lunare, semestriale si anuale cu privire la rezultatele obtinute pe sector;
7. Participarea la intalnirile de formare profesionala, de lucru intre sectoarele programului si de capacitare in vederea eficientizarii activitatilor desfasurate;
8. Respecta si implementeaza politicile si procedurile in conformitate cu cerintele din cadrul organizatiei;
9. Respecta normele de protectia muncii, a securitatii si sanatatii in munca.

Studii, cunostinte, abilitati, aptitudini
1. Studii universitare in domeniul socio –uman;
2. Cursuri in domeniul educatiei;
3. Abilitati excelente de relationare interpersonala si comunicare;
4. Abilitati de gestionare a situatiilor complexe, de evaluare si stabilire corecta a prioritatilor;
5. Bune aptitudini de relationare cu autoritatile locale si guvernamentale;
6. Abilitati bine dezvoltate de facilitare si gestionare a problematicii grupurilor;
7. Permis de conducere categoria B;
8. Limba engleza – nivel avansat scris – vorbit;
9. Experienta de cel putin trei ani in pozitie de coordonare, elaborare si gestionare bugete;
10. Experienta in munca cu copiii, adultii si grupurile vulnerabile.
11. Preferabil curs lucrator social.
Candidatii interesati vor inainta CV-ul catre:
Alexandra Pagidean, Specialist Relatii de Munca, alexandra_pagidean@wvi.org