În ceas aniversar, Asociația Sf. Hristofor vă transmite:
Asociația pentru copii și bătrâni „Sfântul Hristofor” este Non-profit, organizație creștină ce desfășoară activități cu caracter educativ, cultural și social pentru copiii, tinerii, bătrânii instituționalizați, precum și a altor categorii de persoane defavorizate, obiectivul principal fiind crearea unor medii de socializare, acces către servicii, piața muncii și activități de recreere pentru aceste categorii de persoane. Asociația a fost înființată la data de 9 mai 2015 în București, în urma mai multor acțiuni social-filantropice și cultural-religioase desfășurate la centrele de plasament din Rm. Vâlcea.
Ocrotitorul asociației este Sfântul Mucenic Hristofor, care a fost curajos și fidel, credincios și înțelept. Noi toți suntem chemați să fim purtători de Hristos prin slujirea nevoiașilor cu multă dragoste și jertfelnicie, așa cum a făcut-o cu multă abnegație Sfântul Mucenic Hristofor, primind ca drept răsplată pentru sufletul lui milostiv, vederea prezenței vii a lui Hristos, în forma unui Copil.
Cu multă smerenie și evlavie, aducem alese mulțumiri lui Dumnezeu și Sfântului Mucenic Hristofor, ocrotitorul asociației noastre, pentru tot ajutorul oferit și pentru roadele lucrării obținute în cei 5 ani de activitate filantropică.
Ne-am străduit în tot timpul acestor ani, să lucrăm și să înmulțim cu multă smerenie, hărnicie și iubire de Dumnezeu și aproapele, darurile primite pentru ajutorarea celor care au nevoie. Așa cum stăpânul din Evanghelie, și-a chemat slugile sale pentru a le distribui diferiți talanți, cu scopul de-a înmulții talanții săi (Matei 25, 14-30), la fel și noi hristoforii voluntari, ne-am străduit în cei 5 ani încheiați, să înmulțim corect și stransparent, darurile primite pentru slujirea semenilor nevoiași. Așa cum stăpânul le-a cerut justificarea lucrării lor după un anume timp, așa și noi suntem datori să aducem publicului care ne-a înțeles misiunea asociației în lume și care ne-a ajutat de fiecare dată, când le-am cerut ajutorul prin diverse forme de ajutorare, pentru a putea sprijini pe cei nevoiași, respectiv copiii și bătrânii instituționalizați și cazuri sociale din București și Ilfov.
Publicăm cu multă bucurie rezultatele asociației, obținute în urma activităților desfășurate pe parcursul anilor 2015-2019, rezultate valoroase pentru noi investind direct în beneficiarii noștrii țintă, dorindu-ne și propunându-ne pe viitor să obținem un spațiu fizic unde se ne putem desfășura firesc toate activitățile planificate, adică construirea „Centrului social multifuncțional Sf. Hristofor” și să putem face mai mult bine, celor care au nevoie de noi, în perioada următoare.
Indiferent de condițiile actuale, legate de pandemia Covid -19, vă comunicăm că noi vom continua să lucrăm cu mult drag binele în continuare, pentru beneficiarii asociației noastre, prin ajutorul oferit, respectând în același timp cu strictețe toate recomandările autorităților de stat și sanitare date în contextul actual.

Raport statistic 2015 -2020:
5 Ani de ''Împreună la bine''
a) 1552 de beneficiari ajutați (copii, bătrâni și cazuri sociale)
b) Locația unde am activat: București, Ilfov și Vâlcea
c) 114 de voluntari implicati în 5 ani de zile / 25 de voluntari implicați în prezent
d) Cheltuieli beneficiari: 95,287,50 lei
Informațiile statistice privitoare la activitatea desfășurată în cei 5 ani de activitate le regăsiți și în imaginea atașată.

Proiecte permanente:
- 7 ieșiri și excursii
- 6 tabere
- 8 evenimente caritabile și campanii umanitare
- 17 acțiuni educative si sociale
- 4 campanii de voluntariat

Alte proiecte:
 educație moral - comportamentală prin Programul „Educăm prin dăruire”
 consiliere și formare creștină
 consiliere și suport pentru cazurile sociale din București și Ilfov

Vă mulțumim din suflet pentru susținere!
Echipa Apcsb Sf Hristofor

Files