Sportivii Special Olympics Romania au participat in perioada 7-13 februarie la Jocurile Mondiale de Iarna Special Olympics 2009, editie gazduita de statul Idaho / SUA. Sportivii nostri s-au intors cu o medalie de argint si trei medalii de bronz.
Ca semn de apreciere a performantelor obtinute in America, presedintele Romaniei, Traian Basescu, i-a decorat pe membrii delegatiei romane in cadrul unei ceremonii care a avut loc la Palatul Cotroceni, in data de 17 martie. Seful statului si-a manifestat aprecierea fata de rezultatele sportive de exceptie obtinute, fata de daruirea si spiritul de fair-play pe care sportivii nostri le-au manifestat cu ocazia jocurilor. "Sunteti oameni puternici, oameni demni de tot respectul, oameni pe care astazi am dorit sa-i felicit si sa le multumesc pentru ce au facut pentru societate, pentru ce au facut pentru ei insisi si pentru ce au facut pentru Romania. [...] Va multumesc mult pentru ceea ce insemnati pentru toata societatea". (presedintele Romaniei, Traian Basescu)

Links