Anul acesta au fost inscrise in competitie 192 de proiecte, implementate de 136 de reprezentanti ai societatii civile (125 de ONG-uri, 5 grupuri de initiativa si 6 persoane fizice). Proiectele au atras fonduri in valoare de aproximativ 13 de milioane de euro.

Marele Premiu al editiei 2010 a fost acordat Asociatiei Mihai Eminescu Trust pentru proiectul Satul de-sine-statator (Whole Village Project)

 

Sectiunea Educatie si cercetare

Premiul I

Organizatie: Fundatia Tineri pentru Tineri; Proiect: Cresterea accesului tinerilor la educatie si servicii prietenoase de sanatatea reproducerii

Premiul II

Organizatie: Voluntari pentru Idei si Proiecte; Proiect: Scoala de Vara "Romania Secolului XXI"

Premiul III

Organizatie: Ionescu Bogdan; Proiect: Palatul de hartie

Mentiune

Organizatie: Asociatia Alternative Sociale; Proiect: Pachet de resurse pentru asistenta copiilor singuri acasa

Mentiune

Organizatie: Fundatia Comunitara Cluj; Proiect: Collegium. Excelenta in educatie

Mentiune

Organizatie: Salvati Copiii Romania; Proiect: Copiii romi se pregatesc pentru gradinita!

Mentiune

Organizatie: 1 Iunie 2001; Proiect: Abecedarul Semnelor

Mentiune

Organizatie: Fundatia Dinu Patriciu; Proiect: Gala Premiilor in Educatie

Mentiune

Organizatie: Fundatia Serviciilor Sociale Bethany, biroul zonal Iasi; Proiect: S.O.S.! Alege Viata!

Mentiune

Organizatie: Asociatia Umanista Romana; Proiect: Celebrarea "Anului Darwin" in Romania

Mentiune

Organizatie: Asociatia Roma ACCESS Tomis; Proiect: Scoala Interculturala - Scoala Viitorului

 

Sectiunea Arta si cultura

Premiul I

Organizatie: Mihai Eminescu Trust; Proiect: Satul de-sine-statator (Whole Village Project)

Premiul II

Organizatie: Asociatia LiterNet; Proiect: LiterNet.ro

Premiul III

Organizatie: fundatia culturala conditia romana; Proiect: Memorialul Sirbu

Mentiune

Organizatie: Asociatia Artphoto; Proiect: Pavilion UniCredit

Mentiune

Organizatie: Asociatia T.E.T.Alexandria; Proiect: Festivalul National de Teatru Tanar IDEO IDEIS, editia IV

Mentiune

Organizatie: Asociatia Prietenii Muzeelor Minovici; Proiect: Noaptea de Sanziene in livada de la MInovici, editia a III-a, 2009

Mentiune

Organizatie: Simion Buia; Proiect: Actorii si fotograful

Mentiune

Organizatie: Fundatia "Democratie prin cultura"; Proiect: "Faust" la Edinburgh International Festival

Premiul special UNDP

Organizatie: Asociatia pentru Dezvoltare Locala Ivan Krevan; Proiect: Kreuleanka

 

Sectiunea Apararea drepturilor individuale / colective

Premiul I

Organizatie: Asociatia Telefonul Copilului; Proiect: Telefonul Copilului

Premiul II

Organizatie: Salvati Copiii Romania; Proiect: Raportul Alternativ Salvati Copiii privind implementarea Conventiei ONU pentru Drepturile Copilului

Premiul III

Organizatie: Asociatia Alternative Sociale; Proiect: Audierea copilului in procedurile judiciare

Mentiune

Organizatie: Societatea de Scleroza Multipla din Romania; Proiect: Proiectul Scleroza Multipla – Dividend Informational (Multiple Sclerosis- Information Dividend, 2007-2009)

Mentiune

Organizatie: 1 Iunie 2001; Proiect: Incluziune fara comunicare? Sunt surdo-mut vreau si eu sa sun la 112!

Mentiune

Organizatie: Hope and Homes for Children Romania; Proiect: Si pentru noi exista o casa si o familie

 

Sectiunea Comportament civic si participare publica

Premiul I

Organizatie: Asociatia Salvati Bucurestiul; Proiect: Legile conteaza. Implica-te si tu

Premiul II

Organizatie: Fundatia Dinu Patriciu; Proiect: Tabara de Voluntariat de la Holbav Deal

Premiul II

Organizatie: Fundatia Carturesti; Proiect: Street Delivery

Premiul III

Organizatie: Asociatia Charity Gift; Proiect: CharityGift.ro - ajuta cu un singur click!

Mentiune

Organizatie: Fundatia Alaturi de Voi Romania; Proiect: Deschide-ti inima! Sunt la fel ca tine!

Mentiune

Organizatie: Asociatia Kogayon; Proiect: Reconstructia refugiului turistic Curmatura Builei

Mentiune

Organizatie: United Way Romania; Proiect: Voluntariatul - componenta esentiala in activitatea United Way Romania

 

Sectiunea Sanatate

Premiul I

Organizatie: Asociatia Inima Copiilor; Proiect: Inima Copiilor pentru Marie Curie

Premiul II

Organizatie: Asociatia Little People Romania; Proiect: Poti Si Tu!

Premiul III

Organizatie: Fundatia Sensiblu; Proiect: "Deschide-ti inima catre copii"

Premiul III

Organizatie: Organizatia Salvati Copiii Iasi; Proiect: Centrul comunitar de resurse pentru copii cu parinti plecati in strainatate

 

Sectiunea Servicii sociale pentru categorii defavorizate

Premiul I

Organizatie: Societarea Nationala de Cruce Rosie din Romania; Proiect: Banca de Alimente

Premiul II

Organizatie: Samusocial din Romania; Proiect: Echipa Mobila Psihiatrica pentru persoanele adulte fara adapost din Bucuresti cu probleme de sanatate mintala

Premiul III

Organizatie: Asociatia Sfantul Stelian; Proiect: Lumini si umbre

Premiu special Fundatia ERSTE

Organizatie: ASOCIATIA IHTIS; Proiect: Impreuna Intregi

 

Sectiunea Protectia mediului

Premiul I

Organizatie: Fundatia pentru Parteneriat; Proiect: Spatii Verzi 2009

Premiul II

Organizatie: Asociatia Salvati Dunarea si Delta; Proiect: Reciclez, deci traiesc!

Premiul III

Organizatie: Mihai Eminescu Trust; Proiect: O padure pentru fiecare scoala / Un stejar pentru fiecare scolar

Mentiune

Organizatie: asociatia heidenroslein; Proiect: Conservarea biodiversitatii si reconstructie ecologica al bazinului inferior al raului Tur – helesteul Adrian (arie protejata-400 ha)

Premiu special

Organizatie: ViitorPlus - asociatia pentru dezvoltare durabila; Proiect: Proiectul pilot Sacosa de panza

 

Sectiunea Dezvoltare economica si sociala

Premiul I

Organizatie: Fundatia de Sprijin Comunitar; Proiect: Servicii integrate pentru zona rurala (zona Podu Turcului)

Premiul II

Organizatie: Asociatia Hraniti Copiii; Proiect: Sansa pentru copil

Premiul III

Organizatie: Asociatia Studentilor Economisti din Romania; Proiect: F.O.R.C.E. (Foundation for Opportunity, Responsibility and Chance for Education)

Mentiune

Organizatie: Board of European Students of Technology Timisoara; Proiect: JobShop 2009

 

Sectiunea Buget - / Eficienta +

Premiul I

Organizatie: Asociatia LiterNet; Proiect: LiterNet.ro

Premiul II

Organizatie: Asociatia Salvati Bucurestiul; Proiect: Legile conteaza. Implica-te si tu

Premiul III

Organizatie: Asociatia "Increderea"; Proiect: Maria Sa Pacientul

Mentiune

Organizatie: ASOCIATIA IHTIS; Proiect: Impreuna Intregi

Mentiune

Organizatie: SOCIETATEA NATIONALA DE CRUCE ROSIE DIN ROMANIA - FILIALA VRANCEA; Proiect: Masa pe roti

Mentiune

Organizatie: Asociatia Generatia Verde; Proiect: Amprenta de carbon - Afla cat risipesti din viitorul tau!

 

Premii extraconcurs

Organizatie: Agentia Nationala pentru Programe Comunitare in Domeniul Educatiei si Formarii Profesionale; Proiect: Programul european "Tineret in Actiune"

Campania "Opriti codurile!"

Organizatie: Asociatia Ovidiu Rom; Proiect: Scoala te face mare

Organizatie: Liga Studentilor Romani din Strainatate; Proiect: Gala Ligii Studentilor Romani din Strainatate

 

Premii speciale

Asociatia pentru Relatii Comunitare:  Gala Oameni pentru Oameni  Campania "Europa libera, AICI"

Stirile PRO TV: Campania "Jos Palaria"

Asociatia Romana pentru Cosmonautica si Aeronautica: ArcaLunar

Domnului Dumitru Sandu: Pentru sprijinul acordat recunoasterii celor mai valoroase initiative

Anca Bundaru, Anca Dorombach, Diana Stoleru, Irina Ursu, Mika Pana, Oana Portase si Ruxandra Predescu: Campania "Daniel Raduta"

Doamnei Maria Toghina: Proiectul "Digitalizarea Fonotecii de Aur" Pentru proiectele de modernizare ale institutiei Radio Romania

Editura Humanitas: Pentru 20 de ani de activitate