Fundatia Romanian Business Leaders si Fundatia Motivation Romania, alaturi de Fundatia Vodafone Romania si Steaua CSM EximBank organizeaza vineri, 21 octombrie, incepand cu ora 17.00, un eveniment inedit. 20 de iubitori ai sportului, utilizatori de scaune rulante si antreprenori, joaca impreuna baschet, la Sala Polivalenta din Bucuresti.

Mai mult decat o competitie, evenimentul are rolul de a demonstra ca toti oamenii isi pot depasi limitele prin sport: persoanele cu dizabilitati depasesc barierele fizice, iar persoanele fara dizabilitati se lasa prinse intr-un joc ce le antreneaza energia si determinarea si, in acelasi timp, afla mai multe despre ce pot face utilizatorii de scaune rulante.

Echipele care intra vineri pe teren includ atat utilizatori reali de scaune rulante, cat si antreprenori dispusi sa se puna in pielea acestora pentru cateva ore si sa incerce sa dribleze, sa paseze si sa marcheze intr-un mod diferit si de la o alta inaltime. Antreprenorii care s-au alaturat initiativei fac parte din proiectul Ateliere de Antreprenoriat, derulat de Fundatia Romanian Business Leaders.

”Actiunea de astazi nu este una singulara. Sportivii nostri participa frecvent la evenimente care au rolul de a demonstra abilitatile persoanelor cu dizabilitati. Mai mult decat atat, demonstratiile si intalnirile de acest fel de acest tip sunt un bun prilej de intarire a spiritului de echipa si de schimbare a perceptiei asupra utilizatorilor de scaune rualnte.” mentioneaza Viorel Mocanu, Coordonator Programe Sportive la Fundatia Motivation Romania.

”Pentru noi e minunat ca putem pune in contact antreprenorii din comunitatea noastra cu utilizatorii de scaune rulante. Cred ca prin evenimentul acesta antreprenorii romani se vor inspira din exemplul lor de determinare. Mai mult, cred ca plantam in ei cateva seminte ale responsabilitatii sociale. Ne bucuram ca il putem avea langa noi si pe Virgil Stanescu, presedintele clubului de baschet Steaua CSM EximBank, care ne va vorbi despre valorile pe care sportul le transmite.” afirma Andrei Neacsu, Manager de Proiect Fundatia Romanian Business Leaders.

La eveniment sunt asteptati atat pasionatii de sport, cat si persoanele interesate sa afle mai mult despre jocul de baschet adaptat pentru utilizatorii de scaune rulante.