Mediu

Știri recente

Legislatia UE prevede existenta unui spatiu verde de 26 de metri patrati pe cap de locuitor. In Romania, aceasta legislatie nu poate fi aplicata, si in consecinta trebuie modificata, deoarece in orase precum Bucurestiul nu exista loc pentru mai multe zone verzi, a declarat astazi seful Garzii Nationale de Mediu, Silvian Ionescu.

mai mult
In cadrul proiectului „Cot la Cot pentru Hoia”, propus de Fundatia Estuar - Centrul Social Cluj, cinci hectare din padurea Hoia din Cluj au fost ecologizate si dotate cu pubele ecologice si pancarte de semnalizare.

mai mult
In cadrul unui proiect initiat de Fundatia Terra Mileniul III, in parteneriat cu Asociatia Municipiilor din Romani (AMR), 17 municipii din Romania si-au luat angajamentul de a-si masura si reduce amprenta de carbon.

mai mult
Treisprezece ONG-uri de mediu din Romania au depus o plangere prealabila impotriva Agentiei Regionale pentru Protectia Mediului Timisoara de a emite avizul de mediu pentru mina de aur propusa de Deva Gold in localitatea Certej.

mai mult
Caravana Guerilla Verde isi continua campania si in orasul Braila. Astazi intre orele 13.00- 15.00, tinerii sunt asteptati in Aula Tracon a Universitatii Constantin Brancoveanu pentru a asista la proiectii de filme pe teme ecologice.

mai mult
120 de tari din intreaga lume au participat sambata seara la campania globala Earth Hour. Stingerea luminilor a inceput in Insulele Chatham si s-a terminat in statul independent Samoa 24 de ore mai tarziu.

mai mult
Sambata, 27 martie 2010, se va desfasura la Cluj-Napoca o noua editie a marsului biciclistilor clujeni (a 31-a din seria lunara "critical mass" inceputa in toamna anului 2007 in continuarea celei anuale incepute de CCN in 1998).

mai mult
Asociatia Greenitiative si partenerii sai organizeaza astazi, 26 martie 2010, Conferinta Ziua Energiei la Bucuresti – Scolile ca viitoare modele de cladiri publice sustenabile, un eveniment inclus in programul oficial al Saptamanii Europene a Energiei Durabile (EUSEW) 2010.

mai mult
Sarbatorirea Orei Pamantului are loc si la Oradea. Cu aceasta ocazie, cetatenii orasului sunt asteptati sambata, 27 martie, in fata Teatrului de Stat, pentru a asista la stingerea luminilor, in intervalul orar 20.30 – 21.30.

mai mult