Două cercetări publicate săptămâna aceasta ne arată limpede o situație cât se poate de tristă: prea puțini copii au beneficiat cu adevărat de Programul ”Masă Sănătoasă”, în timp ce decalajul dintre bogații și săracii României este unul dintre cele mai mari din UE.

Unu din patru copii este nevoit să renunțe la cină în favoarea celor mari sau pentru adulții care muncesc, arată datele obținute în școli din zone defavorizate în cadrul studiului „Sunt hrăniți #Destul copiii României? Masa la școală și masa acasă”, realizat de World Vision România

Câteva dintre concluziile studiului:

  • În acest an școlar, Programul Național Masă Sănătoasă (PNMS) a fost implementat în mod real în aproximativ o treime (36%) dintre cele 450 de unități școlare selectate.
  • Pentru aproape o jumătate (49%) dintre copiii înscriși în PNMS, care au primit de mâncare la școală, aceasta este principala masă a zilei, iar pentru 22% dintre ei, această masă este singura dintr-o zi.
  • Cele mai multe școli beneficiare (63%) au optat pentru varianta pachet alimentar (sandwich) și doar restul (37%) pentru mâncare gătită.

 

Mai mult, la nivel de unități școlare, în unul din cinci cazuri (20%) au fost menționate probleme și dispute între copii din cauza că doar unii fac parte din program și primesc masa în clasă, ceea ce ”generează tensiuni și dificultăți de înțelegere, etichetări și frustrare”, arată WWRomânia.

Acest studiu ne arată clar realitatea în ceea ce privește modul în care copiii noștri sunt hrăniți, acasă și la școală. Iar realitatea este una alarmantă.
Facem un apel către toate autoritățile cu atribuții în domeniu, de la educație, sănătate, agricultură, fonduri, cât și la societatea civilă pentru a gândi împreună măsuri integrate în domeniul nutriției. Copiii noștri nu sunt hrăniți suficient și, cu siguranță, nu suficient de nutritiv.
Pe lângă politici publice, este extrem de important să se urmărească și procesul de implementare, fiindcă ceea ce este scris în documente, prin ordine de ministru, nu ajunge întotdeauna să fie și implementat corect la firul ierbii, după cum a demonstrat acest studiu”, a declarat Mihaela Nabăr, director executiv al fundației World Vision România.

Studiul poate fi citit integral aici : https://worldvision.ro/wp-content/uploads/2024/04/Raport-PNMS-World-Vision-Romania.pdf
Sinteza infografiată a studiului: https://worldvision.ro/wp-content/uploads/2024/04/Raport-PNMS-World-Vision-Romania-infografiat.pdf
Primul apel național de înscriere a școlilor în programul Pâine și Mâine, aici:  https://worldvision.ro/depunere-proiecte-paine-si-maine/

Tot săptămâna aceasta Monitorul Social ne-a informat, pe baza datelor Eurostat, că România înregistrează unul dintre cele mai mari decalaje din UE între veniturile mari și cele mici în rândul populației. Mai exact, venitul mediu al celor mai bogați 10% dintre români este de aproape 5 ori mai mare decât venitul mediu al celor mai săraci 10%. La nivelul Uniunii Europene raportul este de 3,6.

Măsurarea decalajelor între veniturile a 10% cei mai bogați și 10% cei mai săraci cetățeni este un indicator al inegalităților sociale de la nivelul unei țări, subliniază Monitorul Social într-un articol publicat aici.

Conform datelor Eurostat, decalajul veniturilor în România a fost și mai mare între anii 2010-2015, când raportul urcase de la 5,2 la 6,5.