Salvaţi Copiii, organizaţie neguvernamentală, de utilitate publică, non-profit, activă în domeniul respectării şi promovării drepturilor copilului, angajează manager proiect – coordonator activități de documentare și advocacy în cadrul Centrului de Informare, Documentare şi Cercetare privind Drepturile Copilului, situat în București.

Postul scos la concurs este cu norma întreagă.

Responsabilităţi: efectuarea de analize şi studii privind diverse aspecte din sfera respectării şi protecţiei drepturilor copilului, implicarea în consultările publice şi în formularea unor puncte de vedere (inclusiv prin analizarea cadrului legislativ, instituţional şi de politici publice şi formularea de recomandări), colectarea de date si statistici relevante (atât de la instituțiile publice, cât şi din alte surse) etc.
Profilul candidatului:
•Absolvent de studii superioare în domeniul socio-uman, de preferință cu specializare în sociologie sau politici publice;
•Experiență de minim 3 ani în coordonarea și derularea de analize şi studii, elaborarea de rapoarte şi luări de poziție;
•Autor al cel puțin 3 lucrări făcute publice (rapoarte, analize, articole etc.);
•Foarte bună cunoaștere a cadrului legislativ şi instituțional, precum şi a politicilor publice relevante pentru domeniul drepturilor copilului;
•Cunoașterea la nivel avansat a limbii engleze: scris şi vorbit;
•Experiența în sectorul neguvernamental constituie un avantaj;
•Experiența în scrierea și coordonarea de proiecte constituie un avantaj;
•Capacitate de analiză şi sinteză;
•Bune abilitați de comunicare, relaționare şi lucru în echipă;
•Disponibilitate pentru deplasări.

Persoanele interesate, care corespund profilului, sunt rugate să trimită CV, scrisoare de intenție şi o lucrare (raport, analiză, articol etc.) al cărei autor este candidatul, menționând postul pentru care aplică, la e-mail: rosc@salvaticopiii.ro, până la data de 10 decembrie 2015. Doar candidații selecționați vor fi contactați prin e-mail sau telefon.